DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Kanada Büyükelçiliği, 2022 İnsan Hakları Ödülü’nü Prof. Dr. Yaman Akdeniz’e Verdi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kanada Büyükelçiliği, 2022 İnsan Hakları Ödülü’nü Prof. Dr. Yaman Akdeniz’e Verdi

Kanada Büyükelçiliği, 2022 İnsan Hakları Ödülü’nü, İfade Özgürlüğü Derneği’nden Prof. Dr. Yaman Akdeniz’e verdi.

MELİS YILDIRIM

Kanada Büyükelçiliği, 2022 İnsan Hakları Ödülü’nü, İfade Özgürlüğü Derneği’nden Prof. Dr. Yaman Akdeniz’e verdi.

Kanada Büyükelçiliği’nde bugün, BM İnsan Haklar Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilmesinin 74. yıl dönümü dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte ayrıca, Kanada Büyükelçiliği tarafından 5 senedir verilen İnsan Hakları Ödülü de takdim edildi. 2022 İnsan Hakları Ödülü’ne, bilişim hukuku uzmanı ve İfade Özgürlüğü Derneği kurucularından Prof. Dr. Yaman Akdeniz layık görüldü.

Kanada’nın Ankara Büyükelçisi Jamal Khokhar, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Kanada, medya ve ifade özgürlüğünün demokratik toplumların mihenk taşı olmaya devam ettiğine ve insan hakları ve temel özgürlüklerin korunması için gerekli olduğuna kuvvetle inanmaktadır. İnsan haklarının desteklenmesi ve korunması, Kanada’nın sarf ettiği gayretlerin ayrılmaz bir parçasıdır” dedi.

“BU ÖDÜLÜ ANCAK FİNCANCI ADINA KABUL EDEBİLECEĞİMİ VURGULAMAK İSTERİM”

Büyükelçi Khokhar, konuşmasının ardından Yaman Akdeniz’e ödülünü takdim etti. Ödülünü cezaevinde olan TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya adayan Akdeniz, “Bu alana gönül vermiş, fakat şu anda aramızda bulunamayan, fakat isimlerini anmadan edemeyeceğim isimler var. Bunlardan bir tanesi Prof. Şebnem Korur Fincancı. Kendisi şu anda tutuklu. Bu ödülü ancak onun adına kabul edebileceğimi vurgulamak isterim” diye konuştu.

Kaynak: ANKA

YORUM YAP