DOLAR 32,8375 % 0.09
EURO 35,2337 % -0.09
STERLIN 41,7275 % 0.03
FRANG 36,9422 % 0.13
ALTIN 2.452,21 % 0,29
BITCOIN 65.614,00 -1.062

Mersin’de Kadın Çalıştayı: Kadınlar İçin Stratejik Adımlar Belirlendi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mersin’de Kadın Çalıştayı: Kadınlar İçin Stratejik Adımlar Belirlendi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi, 2025-2029 Stratejik Plan çalışmaları kapsamında Kadın Çalıştayı düzenledi. Çalıştayda kadınların toplumsal yaşamda her alanda daha güçlü bir rol üstlenmesi ve eşit bir yaşam sunulması için atılacak adımlar tartışıldı.

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer’in katılım sağladığı çalıştayda, Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, ilgili müdürler, akademisyenler, kadın temelli çalışmalar yapan kurumlar ile STK ve oda temsilcileri bir araya geldi. Temsilciler, sosyal, ekonomik ve eğitim gibi alanlarda kadın ve çocukları ilgilendiren konuları masaya yatırarak belediyenin stratejik planına katkıda bulundu.

Kadınların Eğitimi ve Katılımı Öncelikli

Çalıştayın açılışında konuşan Dokucu, kadınların toplumdaki rolünü güçlendirmek ve onlara eşit bir yaşam sunmak için stratejik adımlar belirlediklerini vurguladı. Kadınların eğitiminin çocukların eğitimine etkisi üzerine duran Dokucu, “Annelerin eğitimi, çocuklarının nasıl eğitileceğinin de anahtarıdır. Bu nedenle, eğitim öncelikli konularımızdan biri olacak,” dedi.

Çalıştayda, ‘İstihdam ve Ekonomi Masası’, ‘Kadının Sosyal Hayatı Masası’, ‘Şiddetle Mücadele Masası’, ‘Gönüllülük ve Sosyal Sorumluluk Masası’, ‘Kentsel Hizmetler Masası’, ‘Toplumsal Cinsiyet Masası’ ve ‘İzleme Masası’ gibi çeşitli masalar oluşturularak her alanda kadınların ihtiyaçları ve sorunları detaylı olarak ele alındı.

Kooperatiflerin Rolü Vurgulandı

Meral Seçer, çalıştayın kooperatifçilik konusunda önemli çıktılar sağlayacağına inandığını belirterek, “Kooperatiflerin yerel yönetimlerle olan işbirliği, kadınların ekonomik gücünü artırmak için hayati öneme sahip,” dedi.

Katılımcılık ve İzleme Öne Çıktı

Mersin Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Aysun Yaralı Akkaya, stratejik planların oluşturulmasında her kesimden paydaşın fikrinin alınmasının önemini vurguladı. Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi’nden Avukat Aslı Apçin ise kırsal bölgelerde kadınların hakları konusunda sunumlar yaptıklarını belirtti.

Günabakan Kadın Derneği Aktivisti Zübeyde Akpınar ve Kadın Adayları Destekleme Derneği Mersin Şube Başkanı İlksen Sorguç Dinçer de çalıştayın yeni stratejik planın oluşturulmasında yol gösterici olacağını dile getirdiler.

Stratejik Plan Çalıştayının Çıktıları

Çalıştaydan elde edilen sonuçların, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 2025-2029 stratejik planında önemli bir rol oynayacağı ve kadınların toplumsal yaşamdaki konumlarını güçlendirmek için somut adımlar atılacağı belirtildi.

YORUM YAP